Administration & Ministry Contacts

Administration & Ministry Contacts2018-11-30T13:58:40+00:00

Office Hours:

  • Monday 9 am – 5 pm
  • Tuesday 9 am – 4 pm
  • Wednesday 9 am – 5 pm
  • Thursday 9 am – 5 pm
  • Friday 9 am – 4 pm
  • Saturday & Sunday closed

Worship

  • Chanters – Steve Sarigianis & George Paparis
  • Altar Servers – Steve Sarigianis & Niko Chingas                          
  • Ushers – Aggie Sotire & Georgette Perimenis
  • Sextons – Steve Sarigianis
  • Sacred Baking – Steve Sarigianis

Administration & Ministry

  • Stewardship – Tim Hartch
  • Buildings & Grounds –Peter Hantes
  • Master Planning – Jason Konidaris
  • Capital Campaign – Elian Kulukundis
  • Internal Audit – Jim Marcarello
  • The Herald – Christina Beauclair
  • Web Site – Joe Samra
  • FaceBook – Steve Sarigianis
  • Public Relations – Jane Perkins

GreekFest – Stephen & Margaret Fornaciari

Fellowship

  • Seniors – Pamela Koutroubis
  • Coffee Hour – Phil Costas

Philanthropy

  • Philoptochos – Eugenia Zavras
  • IOCC Representative – Tim Hartch
  • Share-A-Meal – Marietta Morelli

Youth & Young Adults

  • Young Adults (AYA) – Steve Sarigianis
  • GOYA – Maria Otis, Dorie Poulos & Hannah Pappas
  • JOY & HOPE – Chris & Christine Nanos, Ruth Diamond
  • Little Angels – Vasso Spanos & Rachel Jones
  • Athletic Director – John Skoparantzos
  • Youth Activities – Peter Cholakis
  • Greek Dancing – Steve Sarigianis
  • Bible Study – Fr. Harry
  • Adult Catechism — Fr. Harry
  • Retreats & Special Speakers – Fr. Harry
  • Koinonia (Small Groups) –
    • Young Adults – Steve Sarigianis
    •  Women – Natalie Kulukundis
    • Men – Fr. Harry
    • Married Couples – Presvytera Kerry
  • Baptism Class – Fr. Harry
  • Pre-Marital Preparation – Presvytera Kerry & District Workshops
  • Preschool (weekdays) – Kiriaki Yoranidis
  • Church School
  • Supervisor – Evelyn Bilias Lolis
  • High School – George Paparis & Medina Vasily
  • Grades 6-8 – Steve & Theofani Sarigianis, Athina Muniz
  • Grades 2-5 – Janie Konidaris & Annie Konidaris
  • Kindergarten & Grade 1 – Anna Diamantis & Ruth Diamond
  • Pre-Kindergarten – Diane & Shannon Sierpina
  • Toddler (under 3 years) – Vasso Spanos, Rachel Jones, Soulafreda Hantes & Anna Turchyna
  • Sacred Music – Presvytera Kerry & Steve Sarigianis
  • Oratorical Festival – Anastasia Valassis
  • Substitutes – Natalie Kulukundis & Hannah Pappas
  • Church of the Archangels Foundation – Elias Kulukundis (President of the Board)
  • AHEPA – Nicholas Moisiades (President
  • Adults – Eugenia Zavras
  • Greek School Committee – Evelyn Bilias Lolis, chair
  • Youth Program
    • Director – Anna Lempesi
    • Level D – Agathi Makrides
    • Level C – Polina Anastos
    • Level B – Anna Lempesi
    • Level A, Grade 2 – Glykeria Athanasiou
    • Level A, Grade 1 – Souzana Tzaltzoul
    • Kindergarten – Polina Anastos
    • Preschool – Eleni Giagkou
  • Art – Eleni Giagkou
  • PTO Co-Presidents – Anna Diamantis & Vasso Spanos